Autolékárničky pro rok 2011

Blíží se konec roku a s ním i povinnost mít autolékárničku podle nové vyhlášky.Proto by jsme vám rádi připomněli co vše vlastně nová autolékárnička by měla obsahovat. Už více než půl roku platí nová vyhláška Ministerstva dopravy o autolékárničkách. V současném přechodném období, které trvá pouze do konce roku 2010, mají řidiči povinnost staré autolékárničky vyměnit, aby odpovídaly nové legislativě. Ale i dnes si musíte dávat pozor při výběru. Vyhláška totiž stanovuje pouze základní požadavky na kvalitu autolékárniček a není proto garantem jejich skutečné funkčnosti. Zejména kvalitě zdravotnických materiálů, které se v autolékárničce nacházejí, proto věnujte pozornost.

Komerčně prodávané autolékárničky sice obvykle odpovídají nové vyhlášce, skutečná kvalita zdravotnických prostředků však spočívá nejen ve splnění základních předepsaných charakteristik, ale i v dalších kvalitativních parametrech. Například u obvazů představuje důležitou vlastnost pevná struktura osnovy, bez níž se stává nepoužitelným. Důležitá je také kvalita trojcípého šátku, který slouží ke zpevňování končetin a jako univerzální pomůcka při ošetření nejrůznějších zranění. Proto musí být dostatečně pevný a netrhat se při zátěži.

Český červený kříž doporučuje například autolékárničky od spol. Hartman-Rico, která dodržuje vysoký standart kvality. Např. osnova jejich obvazů je tkaná dle specifických textilních postupů, tak aby se nerozpadla a plnila svůj účel. Rovněž dbá na praktické, ale podstatné detaily: např. dělené náplasti, balené ve vzduchotěsném obalu, který zabraňuje vysychání lepidla a zaručuje snadnější manipulaci. Nebo jednotlivě balené rukavice, které se neslepí působením teploty tak jako rukavice zmačkané v sáčku, a zůstanou tedy dlouhodobě funkční.


Kromě nejčastěji uváděných nových komponent – resuscitační masky a isotermické fólie – vyhláška nařizuje i další změny, týkající se kvality obsahu. Nově jsou povinné funkční nůžky (o velikosti 15 cm a v antikorozní úpravě), dále velikost škrtícího obinadla (60x1250 mm) a trojcípého šátku (min. 960 x 1360 x 960 mm). Naopak vozit s sebou již nemusíte např. zavírací špendlík. Další novinkou je leták s návodem na první pomoc.
I po zakoupení nových autolékárniček, bez kterých se od 1. ledna 2011 neobejdete, by motoristé měli, ve vlastním zájmu, pravidelně kvalitu autolékárničky kontrolovat a zamezit poškození, např. tím, že ji budou ukládat mimo dosah slunečních paprsků. Zdravotnické materiály totiž mohou degradovat působením vysokých teplot za oknem auta. Základním pravidlem pro zachování životnosti autolékárničky je nejen kontrola dat expirace, ale i ochrana před výkyvy teplot anebo mechanickým poškozením. Nejlepší a také doporučené umístění autolékárniček je pod sedadlem nebo v kapse dveří.

Kompletní výčet obsahu autolékárniček:

• Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře 8 cm, savost min. 800 g/m2) 3 ks
• Obvaz hotový se 2 polštářky (šíře 8 cm, savost min. 800 g/ m2) 3 ks
• Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran min. 960 x 1 360 x 960 mm) 2 ks
• Náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5m, min. lepivost 7 N/25 mm) 1 ks
• Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, min. lepivost 2,5 N/cm) 6 ks
• Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1 250 mm) 1 ks
• Maska resuscitační s výdechovou chlopní a filtrem schválená jako zdrav. prostředek 1 ks
• Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm) 1 ks
• Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1 pár
• Nůžky se sklonem v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka 15 cm 1 ks
• Isotermická fólie (rozměry min. 200 x 140 cm) 1 ks
• Letáček o postupu při zvládání dopravní nehody 1 ks